TU Berlin

FG Mathematische Methoden in der PhotovoltaikProgram

Inhalt des Dokuments

zur Navigation

Program schedule

Schedule for the BMS Intensive Course on Evolution Equations and their Applications
All talks take place in room H3005, main building TU Berlin, Straße des 17. Juni 135, 10623 Berlin, except of Martin Burger's talk on Friday afternoon which will be in the math building, Straße des 17. Juni 135, MA005.
Wednesday, November 27
8:00 - 9:00
Registration inside of the seminar room H3005
9:00 - 9:20
Opening
9:20 - 10:40
Invited Session 1 (Chair Maciek Korzec)
9:20 - 10:00
Matt Hennessy
Bilayer formation and topological transitions in a diffusive phasefield model
10:00 - 10:40
Michael Köpf
A continuum model of wound healing in epithelial tissues
10:40 - 11:00
Coffee Break
Keynote speaker 1 (Chair Maciek Korzec)
11:00 - 12:00
Andreas Münch
Fingering Instabilities in Thin Film Dynamics
12:00 - 13:30
Lunch Break
13:30 - 16:30
Invited Session 2 (Chair Michael Köpf)
13:30 - 14:10
Dirk Peschka
Treatment of triple junctions in thin-film models
14:10 - 14:50
Sebastian Jachalski
Structure formation in thin liquid bilayers
14:50 - 15:10
Coffee Break
15:10- 16:30
Invited Session 3 (Chair Dirk Peschka)
15:10 - 15:50
Georgy Kitavtsev
Coarsening Rates for the Dynamics of Interacting Slipping Droplets
15:50 - 16:30
Tobias Ahnert
Multiphase model for dilute and non-dilute flow of suspensions.
17:00-20:00
Welcome Party
Thursday, November 28
9:30 - 10:50
Contributed Session 1
(Chair Filip Rindler)
9:30 - 9:50
Sina Reichelt
Two-scale homogenization in nonlinear reaction-diffusion systems with small diffusion
9:50 - 10:10
Svetlana Gurevich
Delayed feedback control of localized structures in reaction-diffusion systems
10:10 - 10:30
Vladimir Bobkov
On the behaviour of branch of gound state solutions to the system of elliptic equations
10:30 - 10:50
Miguel Yangari
Fast propagation for fractional kpp equations with slowly decaying initial conditions
10:50 - 11:10
Coffee Break
11:10 - 12:30
Contributed Session 2
(Chair Marco Morandotti)
11:10 - 11:30
Karoline Disser
On gradient structures for Markov chains and the passage to Wasserstein gradient flows
11:30 - 11:50
Markus Wilczek
Synchronization effects in Cahn-Hilliard models for Langmuir-Blodgett transfer
11:50 - 12:10
Elias Pipping
Variational methods for rate- and state-dependent friction problems.
12:10 - 12:30
Patrick van Meurs
Collective Behaviour of Walls of Dislocations
12:30 - 14:00
Lunch Break
Keynote speaker 2 (Chair Matthias Liero)
14:00 - 15:00
Dorothee Knees
Weak solutions for rate-independent systems illustrated at an example for crack propagation
15:00 - 15:20
Coffee Break
15:20 - 17:40
Invited Session 4 (Chair Matthias Liero)
15:20 - 16:00
Marco Morandotti
Dynamics for a system of screw dislocations
16:00 - 16:40
Hao Wu
Well-posedness and stability of the full Ericksen-Leslie system for incompressible nematic liquid crystal flow
16:40 - 17:00
Coffee Break
17:00 - 17:40
Filip Rindler
Orientation-preserving Young measures
20:00-22:00
Workshop Dinner
Friday, November 29
9:00 – 10:20
Invited Session 5 (Chair Matt Hennessy)
9:00 - 9:40
Alexander Linke
On the role of the Helmholtz decomposition in mixed methods for incompressible flows and a new variational crime
9:40 - 10:20
Marion Dziwnik
Stability analysis with non-constant base states
10:20 - 10:40
Coffee Break
10:40 - 12:00
Contributed Session 3
(Chair Karoline Disser)
10:40 - 11:00
Fabian Spill
Modelling of Angiogenesis
11:00 - 11:20
Marita Thomas
A stress-driven local solution approach to quasistatic brittle delamination
11:20 - 11:40
Martijn Zaal
Variational modeling of osmotic cell swelling
11:40 - 12:00
Giles Shaw
Continuous Extension of Integral Functionals over W^{1,1}
12:00 - 12:15
Wrap-up
12:15 - 13:15
Lunch
13:15 - 14:15
Tea and Cookies, room tba
14:15 - 15:15
BMS Friday Colloquium with Martin Burger (University of Münster), different location! MA005 in the math building ,opposite of the main building: Str. des 17. Juni 136 

Navigation

Direktzugang

Schnellnavigation zur Seite über Nummerneingabe